İstanbul’da Saklı Cennet Şile

İstanbul’da Saklı Cennet Şile

Şile, güzel kıyı kesimi, plajı ve denizi ile bilhassa yazlıkçılar ve haftasonu tatilcilerinin akınına uğramakla birlikte hem de etrafındaki köyler ve birçok İstanbullunun yazlık konutlarının da bu ilçede yer alması amacıyla her mevsim yüklü bir alaka görmektedir. Şile’ye girişte belediye aracılığıyla tertip etmiş güzel bir piknik sahası yer almaktadır. Şile’ye girmeden sola dönerek dere süresince tahmini 2 km civarı uzaklıkta ağaçların gölgesinde Kumbaba kamping ve karavan sahası ve Kumbaba plajına gelirsiniz. Kumbaba plajı deniz severleri amaçlı ideal. Kumbaba plajının kumunun bununla birlikte romatizmal hastalıklara da güzel geldiği bilinmekte.

Şile’de gezilecek ve görülecek yerler arasında; tarihi yapıt olarak Şile merkezinde yer alan Şile Kalesi, Şile Feneri ve tarihi Şile Haneleri ile Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı ve Kilise kalıntısı; Yeniköy’de yer alan Vaftiz Yeri ve Kilise kalıntısı; Hasanlı Köyü’nde yer alan Sarıkavak Kalesi; Yeşilvadi’de yer alan Heciz Kalesi; Sortullu Köyü’nde yer alan Lahit Kabir ve Kabakoz Köyü’nde yer alan Kilise kalıntısı görülmeye ölçüt eserlerdendir.

Şile kumsalı ve plajı, Değirmençayırı Şelalesi, Şile Kalesi, Şile Feneri, Onbir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi, Ağlayan Taş ve çevre köylerde yer alan yüzlerce mağara da gezilebilecek ve görülebilecek öbür yerler arasındadır.

Ağlayan Kayalar, Şile’nin doğusunda, Şile Fenerinin tahmini 500-600 metre arka tarafında yer alan ve kayalar arasından çıkan bir su kaynağıdır. Imajı ve akış şekliyle ağlayan bir insana benzediğinden ötürü bu ismi almıştır.

Hanımsuyu Çeşmesi Osmanlılar çağında 1871 senesinde yaptırılmış tarihi bir çeşmedir. Hâlâ etkin meydana gelen çeşme tarihi yapıt olarak görülmeye ölçüt. Şile’deki öbür bir tarihi çeşme ise Kabakoz Köyü’nde yer alan ve Bizanslılar çağında yaptırılan 600 senelik Kabakoz Çeşmesi’dir.

Şile’nin mühim ve turistik yerlerinden biri meydana gelen Kumbaba Tepesi ve Kamping Sahası, manzarası ve tabiatıyla ziyaretçilerini büyülemekte.

Çevre köylerden meydana gelen Akçakese, Kabakoz ve öbür tanınmış tatil beldesi Ağva da bununla birlikte görülmeye değer

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş Yap