Son Yol Bilgisi

Sonyol durumu ve trafik Ile Ilgili Bilgi
Bayram tatiline erken çıkmayı planı yapan vatandaşlar, yola çıkmadan öncesinde nihai Yol durumu işlek trafik yoğunluğunu öğrenmek amaçlı araştırmalara başladı. İşte Nihai yol durumu

sonyol-son yol

Son Yol durumu Tatillerin uzunca ilan edilmesinin sonrasında yola mesai sonunda çıkmayı amaçlayan vatandaşlar,  istanbul,ankara,izmir trafik durumu ve açık güzergahları araştırmaya başladı. İstanbul’da trafik yoğunluğu 10 Eylül Cumartesi, saat 12:42 bakımından %26’yı gösteriyor. İstanbul işlek trafik durumu ve yoğunluk vaziyetine göre muadil güzergahları tercih etmenizdeki yardımcınız olacak meydana gelen İstanbul trafik yoğunluk haritasına aşağıdaki iletişime tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bayram  tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla memleketlerine gitmek amaçlı akşam saatlerinde yola çıkan vatandaşlar, Esenler’deki Kocaman İstanbul Otogarı’nda yoğunluk oluşturdu.
İstanbul’da her bayram öncesi meydana gelen trafik yoğunluğu bu sabah akşam saatlerinden bu yana başladı. 9 gündelik bayram tatilinin başlamasıyla beraber memleketlerine gitmek talep eden vatandaşlar, akşam saatlerinden bu yana Kocaman İstanbul Otogarı’na akın etti. Yoğunluk sebebiyle otobüs firmaları ek seferler başlattı. Bir Takım bireylerin ise memleketine gitmek amaçlı otobüs bileti bulmakta zorluk çektiği gözlendi.
Yolcu aldıktan ardından otogardan çıkmak amaçlı gişelerde sırada bekleyen otobüs otomobil kullanıcılarını ise trafik yoğunluğundan yakıntıcı olurken otogar giriş çıkışında otomobil trafiğinin kilometrelerce uzadığı görüldü. (AA)

İSTANBUL’DA BAYRAM YOĞUNLUĞU BAŞLADI
İstanbul TEM Otobanı’nda Kurban Bayramı yoğunluğu başladı. 9 gündelik bayram tatili amaçlı yola koyulan sürücüler, otoyolda yoğunluğa neden oldu. 9 gündelik Kurban Bayramı tatili öncesi nihai iş gününün sona ermesinin sonrasında İstanbullular yöntemlere dökülmeye başladı. Bilhassa, TEM otoyolunda Mahmutbey Gişelere dolaylarında yoğunluk dikkat çekti. Kocaman otomobillerin da gişelere katılım noktasında yüklü trafik oluşmasına sebep olduğu görüldü. Trafiğin Edirne yönündeki yoğunluğun aksine İstanbul yönüne akıcı izlemesi dikkat çekti. (İHA)

ESKİHİSAR’DA TATİLCİ YOĞUNLUĞU
Kurban Bayramı tatili amaçlı yöntemlere çıkanlar Gebze Eskihisar Araba Vapuru İskelesi’nin önünde uzunca kuyruklar oluşturdu. Vatandaşlar, feribotla geçişlerin ek olarak uyumlu olması sebebiyle Osmangazi Köprüsü mahaline feribotu tercih ettiklerini ifade etti.
9 gündelik Kurban Bayramı tatilini memleketlerinde ve tatil bölgelerinde geçirmek isteyenler yola çıkmaya başladı. Bayram tatilinin başlamasıyla beraber Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde yer alan Eskihisar Araba Vapuru İskelesi’nin önünde uzunca kuyruklar meydana geldi. İstanbul’dan gelenler araba vapuru iskelesinin önünde gişelerden geçebilmek amaçlı bekledi. Eskihisar ile Yalova içinde 14 araba vapuru çalışırken, meydana gelen yoğunluk sebebiyle 3 araba vapuru ek olarak istendi.
İDO’nun Körfez sorumlusu Aşkın Lermi, “Şuanda Eskihisar’da 17 gemi ile çalışıyoruz. Limanda bekleme süremiz 20 ile 25 dk içinde. Akıcı bir yoğunluğumuz var.
Gelen yolcularımıza en güzel hizmeti vererek gidecekleri mesafeyi kısaltarak bayram öncesi kendilerine en güzel biçimde destekçi olmaya çalışıyoruz. Yarın gemi sayımız 2bir’e çıkacak. Bayram dolasıyla bütün hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.
Osmangazi Köprüsü’nde araçlar amaçlı geçişin 88.75 TL olması sebebiyle feribotu tercih ettiklerini söyleyen sürücüler, “Osmangazi Köprüsü’nden geçiş pahalı. Araba Vapuru ise araçlar amaçlı gidiş geliş 100 TL. Bu nedenle feribotu tercih ediyoruz. Belli Bir Süre beklesek de para sebebiyle feribotla geçmek ek olarak uygun” dedi.
D-100 YOLU’NDA TATİLCİ YOĞUNLUĞU
Akşam saatlerinde TEM Otobanı Ankara doğrultununda yoğunluk meydana gelmesine nazaran trafiğin akışında sıkıntı yaşanmadı. Bayram tatili amaçlı yola çıkanlar D-100 Yolu’nda Ankara doğrultununda erişimin kilitlenmesine neden oldu. D-100 Yolu’nun İzmit ve Derince’de kesimlerinde Ankara doğrultununda araçlar yavaş ilerlemek zorunda kaldı. Bilhassa kavşaklarda araçlar ilerlemekte zorlandı.
BOLU’DA BAYRAM TRAFİĞİ ÖNLEMLERİ ALINDI
Tatilini memleketlerinde geçirecek tatilcilerin yoğunluk oluşturması beklenen TEM Otobanı ve D-100 Yolu’nun Bolu kesiminde önlemler alındı. TEM’de yığılma olduğunda sürücüler D-100’e yönlendirilecek. TEM’in Gerede Kavşağı’daki Karadeniz bağlantı yolunda oluşabilecek uzunca otomobil kuyruklarına karşı sürücülerin Ankara güzergahını kullanmaları istendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şube Müdürlüğü ile Karayolları ekipleri, 9 gündelik Tatil öncesinde tatilcilerin oluşturacağı yoğunluğa karşı tedbirlerini aldı. Trafik ve Karayolları ekipleri, bayram tatilinin başında ve dönüşte yol güzergahlarında takviye ekiplerle beraber 24 saat vazife yapacak. Yoğunluk oluşması beklenen Bolu Dağı Tüneli, Abant Kavşağı ve Gerede Kavşağı’nda trafik ekipleri otomobil kullanıcılarını yönlendirerek trafik akışını temin edecek. TEM’de yığılma olması durumunda sürücüler D-100’e yönlendirilecek. 87 kamerayla izlenen tünel içerisinde meydana gelebilecek büyük kaza veya diğer olumlu olmayan durumlar bir an önce belirleyerek müdahale edilecek.

Trafikten sorumlulukları olan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Sönmez, bayram tatilinde yüklü otomobil trafiği beklediklerini ifade etti. Sürücülerin uyarıları dikkate almalarını talep eden Sönmez, şu şekilde konuştu:

“Sürücüler umarım emniyet kemerlerini takarlar, araçlarının bakımlarını yaparlar, yakın takip yapmazlar ve hız limitlerine uyarlar. Bayram boyunca takviye ekiplerle beraber yollarda olacağız. Hız kontrolü amaçlı radar ekipleri yollarda olacak. Takviye ekiplerle sürücülerimizi her zaman göz önünde tutmaya çalışacağız. Olası aksaklıklara müdahale edebilmek amaçlı tedbirlerimizi aldık.”

Özellikle TEM’den çıkarak Karadeniz illerine giden sürücüler sebebiyle Gerede-Karabük içinde ciddi yoğunluklar yaşandığını dile getiren Sönmez, “Orada 20 kilometreye varan kuyruk oluşuyor. Sürücüler bu yöntemde yoğunluk olması durumunda Ankara üzerinden de gitmek istediklere yere gidebilir. Yol belli bir süre uzar belki ama saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalmazlar. Ek Olarak konforlu ve rahat bir ulaşım sağlayacaklarını düşünüyorum” dedi.

30 MİLYON İNSAN TRAFİKTE OLACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatili sebebiyle 25-30 milyon vatandaşın yola çıkacağını belirterek, “Bayram trafiğinde bütün yollarda yaşanacak yoğunluk sebebiyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demiryollarında bütün önlemlerimizi almış bulunuyoruz.” dedi.
Arslan, bayram tatili boyunca Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) işletilen otoyol ve köprülerin bedava olacağının ifade etti.
Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı bildiride, 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinin 10 Eylül itibarıyla başladığını anımsatarak, bayram süresince yaklaşık 25-30 milyon vatandaşın yöntemlere çıkmasını beklediklerini, bu nedenle karayolları başta olmak üzere demiryolu, denizyolu ve havayollarında bütün önlemleri aldıklarını belirtti.
10-17 Eylül tarihlerinde banliyo hatlarının yanı sıra yüksek hızlı tren hatlarında da ek seferler konulduğunu bildiren Arslan, İzmir Mavi Tren, Konya Mavi Tren, Doğu Ekspresi, Güney-Kurtalan/Van gölü Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Fırat Ekspresi ve Pamukkale Ekspresi’ne de bir adet ek olarak çok pulman vagon ilave ettiğini ve demiryollarının bayrama hazır meydana geldiğini belirtti.

“KARA, DENİZ, HAVA VE DEMİRYOLLARINDA BÜTÜN ÖNLEMLERİ ALDIK”
Hava ve denizyollarında da ek seferlerin konulduğunu ve yol güvenliği tedbirlerinin artırıldığının her gün Arslan, bütün bayramlarda olduğu gibi bu bayram süresince de bilhassa gidiş ve dönüş tarihlerinde, trafiğin yüzde 60-70 artış gösterdiğini anımsattı.
Bayram trafiğinde yollarda yaşanacak yoğunluk sebebiyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demiryollarında bütün önlemleri aldıklarına dikkati çeken Arslan, şu şekilde konuştu:
“Özellikle trafiğin en yüklü olduğu karayollarımızda yol çalışmalarına ara verildi. Trafiği yüklü meydana gelen tatil bölgelerinde ise ana güzergahlarda da ek önlemler alındı. Bilhassa otoyollar başta olmak üzere trafik yoğunluğu fazla meydana gelen devlet yollarında da bakım, onarım gibi çeşitli sebeplerle eksilen şeritler trafiğe açıldı. Amacımız, yol kusurlu kazaların önüne geçmek. Bununla Beraber kazaların yüklü yaşandığı noktalarda ek olarak iyi tedbirler alabilmek amaçlı İçişleri Bakanlığıyla iş birliği yaptık. Ancak şu da bir gerçek ki trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90’ı sürücü hatasından kaynaklanıyor. Bu nedenle yurttaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyorum.”
Arslan, bireylerin yola çıkmadan öncesinde yol durumlarıyla ilgili bilgi alması gerektiğine işaret ederek, “Vatandaşlarımız, Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan güzergah analizi programını kullanabilirler. Bu programla en uyumlu güzergah ve muadil yöntemlerin yanı sıra kapalı ve çalışma yapılan yöntemleri da öğrenebilecekler. Bedava Alo 159 hattından da yol durumlarına bağlantılı olarak bilgi alınabilecekler.” ifadelerini kullandı.
“KİMSENİN BAYRAMINI ACIYA DÖNÜŞTÜRMEYİN”
Bakanlar Kurulu Kararıyla yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan köprü ve otoyollar hariç KGM’nin işlettiği bütün otoyol ve köprülerin bayram tatili süresince bedava olacağı müjdesini veren Arslan, ulaşımdan ve erişimden sorumlulukları olan Bakanlık olarak amaçlarının, vatandaşın bölünmüş yöntemlerle, yüksek hızlı trenlerle, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış havalimanlarıyla sevdiklerine kavuşması meydana geldiğini ifade etti.
Arslan, “Ancak yurttaşlarımızdan bir bir isteğimiz var. Her zaman uymamız gerekli olan trafik kurallarına bayram gibi yoğunlaşan zamanlarda ek olarak özen göstersinler. Kimsenin bayramını acıya dönüştürmesinler. Bu vesileyle kazasız, belasız günler diliyor, herkesin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş Yap