Açlık krizlerinden kurtulmanın yolları

Fazla kilo almanıza sebep olan açlık krizlerinden kurtulmanın da elbette yollar vardır. İşte bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta…

Gözünüze rengarenk görünen tatlıları ve meyveleri siyah beyaz düşünmeye çalışın. Çünkü renkler insanları cezbeder, tetikler. Bundan dolayı renklerin sizi etkisi altına almasına izin vermeyin. Canınız sıkıldığında gidip buzdolabı kapağını açmayın. Telefonunuzu elinize alın. Arkadaşınızı arayın, muhabbet edin. Kendinizi oyalayın. Zamanın geçmesini sağlayın. Hatta çıkın arkadaşlarınızla etkinlikler yapın. Yemek konusunu aklınıza getirmemeye çalışın.

Açlık krizlerini engelleyin

Açlık krizlerini engelleyin

Yemek yiyeceğiniz zamanlarda özensiz davranmayın. Düşünün ki çok sevdiğiniz bir arkadaşınız geldi. Buzdolabını açar öylesine bir soğuk yemek mi ikram edersiniz yoksa özenle yemekler hazırlar mısınız? İkinci seçeneği yapanlar birinciyi yapanlara oranla çok daha fazladır. Kendinize yemek hazırlarken de aynı özeni gösterin. Atıştırmalardan kaçının. Kendinize özenli bir sofra hazırlayın. En azından buzdolabını açıp soğuk bir pizzayı yemek yerine kendinize bir yemek hazırlamayı seçin.

Psikolojinizin ne halde olduğuna dikkat edin. Gerçekten aç mısınız yoksa canınız sıkıldığı için mi yemek yiyorsunuz? Bunlar çok önemlidir. Birçok insan canı sıkkınken yemek yerken bazıları da canı sıkkın olduğu zamanlarda yemekten kaçar. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin. Gerçekten aç olduğunuz zamanlarda yemek yiyin. Zaman geçirmek veya diğer duyguları bastırmak için yemeğe yönelmeyin.

Yemek yerken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de yavaş yemenizdir. Yemeği hızlı yiyerek lokmaları tam olarak parçalamadan yutmayın. Lokmalarınızın iyice parçalanmış olmasına dikkat edin. Yavaş yemeye alıştıkça bir süre sonra doyduğunuzun farkına varacaksınız.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş Yap