Anne Olmanın Zorlukları ile Tanışın

 

Dünyadaki en unutulmaz anlardan biri; bebeğinizi kucağınıza aldığınız o an… Fakat aslında o an, hayatınızın tüm gidişatının değişeceği ve bir daha hiçbir şeyin eskisi olmayacağı, yepyeni bir hayatın başlangıcı. Peki, bebekten sonra sizleri neler bekliyor olacak?

Çocuk sahibi olmaya karar verdiniz ya da hamilesiniz. Aklınızda bir tek bebek arabaları, çocuk kıyafetleri, en iyi bez markaları var. Herkes tozpembe bir dünyaya gireceğinizi söylüyorsa: yalan! İşte çocuğunuz olduktan sonraki gerçekler…

Her şey gözünüze çok saçma bir şekilde tehlikeli gelecek

Bebeğinizi beklerken her şey size çocuğunuz için tehditkAr ve tehlikeli gelecek. Sigara dumanı, kirli ellerden bulaşan mikroplar, hijyen konusu, evdeki sivri köşeler ve daha sayamadıklarımız. Ama gerçek şu ki, bebeğinizi her şeyden koruyamazsınız. Bunları kabul etmek ve yeterince önlem alıp bu konularda tutucu olmamak sizin ve bebeğinizin ruh sağlığı açısından daha önemli.

9 ay el üstünde tutulan siz, şimdi sahneyi bebeğinize bırakacaksınız

Bebeğiniz doğduktan sonra sizin hatrınızı soranlar, şimdi bebeğinizinkini soracak. Artık sizin göreviniz, bebeğin altını değiştirmek, emzirmek ve diğer bebek bakım işleri. çevrenizdekiler en çok ilgiyi bebeğe verecek, onun duygularını ve hareketleri üzerinde yoğunlaşacak. Buna alışın ve bunu kabul edin.

Vücudunuz artık aynı ölçülere sahip olamayabilir

Göbeğinizin eskisi kadar gergin ve düz olmayacağını, çatlakların geçmeyeceğini kimsenin size söylemeyeceğini bilin. “Bana bunlar olmaz, önlemini alırım. Heidi Klum benim idolüm” demeyin. Bunların olabileceğini bilin. çünkü siz artık yeni bir hayatı seçtiniz ve dünyanın en güzel mesleğini yapacaksınız, annelik. Ama yine de önleminizi alın. Bebeğinizin bakımını yaparken evin içinde sauna etkisi yapan şortları giyin ve fazla kilolarınızdan kurtulmaya bakın.

Gece uykularının azlığı hayal gücünüzü tetikler

Gece yarısından sonra mantığınız durabilir ve gereksiz korkulara kapılabilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken kendinizi bir anda bebeğinizi düşürüp beyin hasarına uğrattığınız hayaline kaptırabilirsiniz. ya da bebeğinizin doymadığını veya tam tersi, fazla yiyip midesine zarar vereceğini, sütü yutamayacağını düşünmeniz ilk başlarda normal. Kendinizi yatıştırdıktan sonra bu sefer, derin uykuya dalıp bebeğin ağlamasını duymayacağını düşünebilirsiniz. Bu kuruntular ve endişeler günün ışıklarıyla kaybolacaktır merak etmeyin. Kötü düşüncelerden kendinizi arındırın.

Mükemmel anneler sizin için gizemini koruyabilir

Onların bebekleri hiçbir zaman ağlamaz, kusmaz. Mükemmel anneler bir elleriyle bebek arabasını iterken diğer ellerinde telefon ile arkadaşlarıyla konuşurlar. Her zaman bakımlı ve pratiklerdir. Ellerinde kirli bezlerle dolaşmazlar. Unutmayın, onların da kötü günü mutlaka vardır. Hatta siz, rahat ve bakımlı bir anda onlar en kötü günlerini geçiriyor olabilirler. Bu sefer de siz kıskanılan olabilirsiniz. Bunlar için moralinizi bozmayın.

Anne sütü ile bebeğinizi beslemek

Sorunlu meme uçları, süt bezlerinin tıkanıklığı, memelerin şişmesi gibi sorunlar emziren annelerin sorunu olabilir. Doğal yolla bebeğinizi beslemek kadın olmanın en güzel hislerinden biridir. Ama bunda başarılı olmazsanız kendinizi suçlu hissetmenize gerek yok. Mama ile büyüyen bebeklerin sağlık sorunu olacak diye düşünmek yanlış. Bunun yerine bebeğinizle iyi vakit geçirmenin tadına varın.

Çocuk bakımı çalışmaktan daha zordur

Bebeğiniz doğmadan önce bebek bakımını tamamen kendiniz üstlenmek isteyebilirsiniz. Ama çocuk bakımı hiç de göründüğü gibi kolay değildir. Daha sonradan yardımcı tutmak ve işe kaldığınız yerden devam etmek isteyebilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız, işten ayrılmadan önce iş yerinize bebek izninden sonra geri döneceğinizi ve mümkünse part-time olarak da işe devam edebilme durumunuzun olabileceğini açıklayın. Bu hem işverene hem de kendinize dürüst davrandığınızı gösterecektir.

Artık evden planladığınız saatte çıkamayacaksınız

Her ne kadar zamanlamayı çok iyi yapsanız da, evden çıkma saatiniz önceki seferlere göre en az 2 kat daha uzayacaktır. Kural olarak, bebeğiniz tam kapıdan çıkarken büyük bir gazla olağan dışı kakasını yapacak ya da kusacaktır. Bebekler ve çocuklar planlamayı bozmada ustadırlar. Buna alışın ve ona göre davranıp sinirlerinize hakim olun. Planlarınızı yaparken her şeyi göz önüne alıyorsunuz demektir, unutmayın.

İnsanlar size yardıma ihtiyacınız olup olmadığını sorduğunda her zaman “evet” deyin

Kimseden yardım almaya alışık değilseniz, şimdi değişim zamanı. Arkadaşlarınız, büyükleriniz ya da tanımadıklarınız evde, bebeğinizi gezdirirken, markette, toplum araçlarında yardım etmek isterlerse sakın red etmeyin. Hayatınızı kolaylaştıracak her yardıma açık olun. Ama karşılığında bir şey beklemeyin. Rahat bir nefes alın ve tadını çıkarın.

Rekabetçi yapınız olmasa da çocuğunuz bu kuralı yıkacaktır.

Çevrenizdeki yaşıt çocuklarla kendi çocuğunuzu ister istemez karşılaştıracaksınız. Hangisi önce yürüdü, konuştu, çişini söyledi gibi gelişmeleri, kim yuvada en güzel resmi çizmiş, kim İngilizce konuşmaya başlamış, kim piyano çalmaya başlamış gibi şeyleri sürekli merak edeceksiniz. Unutmayın, her çocuk kendine münhasırdır. Gelişimleri, yetenekleri, yaptıkları farklıdır. Kimsenin çocuğu ile kendi çocuğunuzu asla karşılaştırmayın. Gözetlemekten de vazgeçin.

Kendi başınıza kalmak dünyanın en değerli şeyi sayılabilir

Bebeğinizi ve kocanızı çok sevebilir, onlara sahip olduğunuz için şükredebilirsiniz. Bu demek değildir ki yalnız kalma hakkına sahip değilsiniz. Yoğun geçen saatler, bebek bakımı ve rutin işler sizi sıkabilir ve yorabilir. Kendinize fırsat tanıyın ve yalnız kalın. Dergilere bakmak, tek başınıza kahvenizi içmek, kuaföre gitmek moralinizi yüksek tutacak ve sizi dopingleyecektir. Bu zamanları yaratın ve değerlendirin.

 

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Giriş Yap